Jak wybrać tunele foliowe?

tunele foliowe

Uprawa roślin ozdobnych, warzyw i owoców to bardzo popularne hobby, a także sposób zarobku. Jednak kto zajmuje się tym profesjonalnie bądź amatorsko, to doskonale wie, jak trudne bywa to zajęcie. Szczególnie wtedy, gdy rośliny nie mają odpowiednich warunków do rozwoju. Wówczas wykorzystywane są tunele foliowe – sprawdź, jak wybrać odpowiedni model!

5 zasad wyboru tuneli foliowych

Trwała konstrukcja

Jednym z najważniejszych elementów tunelu foliowego jest solidna konstrukcja. Najlepiej, jeśli będzie też dość lekka, abyś mógł bez problemów przenieść szkielet, gdy zdejmiesz folię na zimę. Do dyspozycji masz dwa najpopularniejsze rozwiązania – metal i rurki PCV. Pierwszy z tych modeli nadal jest wykorzystywany ze względu na wysoką odporność i trwałość. Jednak samodzielne złożenie takiej konstrukcji bywa dość problemowe, tym bardziej że metal w ogóle nie jest elastyczny. Dlatego teraz chętniej wykorzystywane jest tworzywo sztuczne. Rurki z PCV są lekki, odporne na korozję i trudne warunki atmosferyczne, a do tego elastyczne.

Dopasowana wysokość

Gdy wybierasz tunele foliowe, koniecznie zastanów się nad tym, jaką mają mieć wysokość. Przede wszystkim dopasuj ją do swojego wzrostu – jeśli zależy Ci na tym, żeby móc swobodnie przechadzać się między grządkami. Poza tym weź pod uwagę rośliny, jakie chcesz uprawiać. Jeśli mogą być dość wysokie, to musisz umożliwić im swobodny rozwój.

Nie musisz ograniczać się jedynie do wysokich tuneli foliowych. W końcu ciekawym i bardzo przydatnym rozwiązaniem są również niskie modele, które są idealne do sadzonek lub niewielkich krzaczków. Bliskość folii zapewnia im jeszcze wyższą temperaturę, a tym samym będą miały odpowiednie warunki rozwoju.

Nowoczesne pokrycie

Nie ograniczaj się jedynie do wyboru dopasowanej konstrukcji, koniecznie zwróć też uwagę na samą folię. Zazwyczaj jest wykonana z tworzywa sztucznego, który jest odporny, a do tego pomaga stworzyć wewnątrz tunelu odpowiednie warunki do wzrostu. Tak naprawdę kluczowe znaczenie ma również kolor pokrycia. To nie jest tylko kwestia gustu, ponieważ zarówno białe, jak i zielone modele mają nieco inne cechy. Musisz kierować się tymi właściwościami, żeby dopasować je do temperatury, jaka ma panować w tunelu bądź ilości promieni słonecznych, jakie mają docierać do roślin.

Miejsce, gdzie stanie tunel

Masz do dyspozycji sporo wolnego terenu, a może chcesz postawić tunele foliowe w przydomowym ogrodzie? Weź to pod uwagę, gdy wybierasz model idealny dla Ciebie. W końcu ma to wpływ na wielkość tej przestrzeni. Zwróć również uwagę na to, czy w pobliżu znajdują się wysokie drzewa, budynki gospodarcze i inne elementy, które mogłyby powodować powstawanie cienia. Najlepiej, żeby tunel stanął w pewnym oddaleniu od wysokich budynków i roślin. Jednocześnie rozłóż konstrukcję w miejscu osłoniętym przed silnym wiatrem.

Design, który pasuje nawet w przydomowym ogrodzie

Jeśli chcesz postawić tunel foliowy w pobliżu domu, to koniecznie weź pod uwagę jego design. Dzięki temu stanie się ozdobą ogrodu. Wystarczy, że wytoczysz praktyczną i elegancką ścieżkę, która będzie tam wiodła. Oprócz tego dopasuj wysokość oraz wielkość tunelu do wolnej przestrzeni, abyś mógł też stworzyć strefę relaksu na świeżym powietrzu.